
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 360 V |
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 46 A |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Power Dissipation | 250 W |
| Max Collector Current | 46 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 390 V |
| Continuous Collector Current | 46 A |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 2.1 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.6 V |
| Clamping Voltage | 360 V |
| Max Breakdown Voltage | 390 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.17 V |
| Schedule B | 8541290080 |
Stock: 1987
Distributors
pcbx
Unit Price$2.54683
Ext.Price$2.54683
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.54683 | $2.54683 |
| 10 | $1.90222 | $19.02220 |
| 25 | $1.88341 | $47.08525 |
| 50 | $1.69914 | $84.95700 |
| 100 | $1.53289 | $153.28900 |
| 300 | $1.52989 | $458.96700 |
| 500 | $1.52690 | $763.45000 |
| 1000 | $1.42978 | $1429.78000 |
| 3000 | $1.33882 | $4016.46000 |
